Co można odliczyć od podatku w firmie? Podpowiada Ekspertpopon

Podatki w firmie można obniżyć, korzystając ze zniżek i odliczeń. Rozpoczynając działalność gospodarczą, ważne jest wiedzieć, co można odliczyć od podatku i przychodów. Czy odliczenia są dostępne dla każdego właściciela firmy? Rodzaj opodatkowania wybrany przez przedsiębiorcę decyduje o tym, czy kwalifikuje się on do ulgi podatkowej.

 • Ten artykuł jest dla Ciebie, jeśli prowadzisz firmę i zastanawiasz, się co możesz odliczyć od podatku.
 • Odliczenia podatkowe w firmie wiążą się z zestawem wytycznych. Czy wiesz jakich?
 • Pamiętaj, że wydatki zawsze musisz udokumentować. Sprawdź, co jest potwierdzeniem wydatku.
 • Powiemy Ci, czym jest optymalizacja podatkowa.
 • Dowiesz się, jakie są zalety optymalizacji podatkowej.
Co można odliczyć od podatku w firmie
Co można odliczyć od podatku w firmie?

Co można odliczyć od podatku 2021?

W 2021 roku możemy odliczyć od podatku wiele kosztów poniesionych w naszej firmie. Każdy właściciel firmy chce mieć pewność, że jego podatki są tak niskie, a zyski tak duże, jak to możliwe. Nie tylko duże przedsiębiorstwa, ale także małe firmy zatrudniają teraz specjalistów, których wskazówki i umiejętności umożliwiają dobrze znaną „optymalizację podatkową”, co skutkuje większym budżetem firmy. Wydatki na działalność gospodarczą są powiązane z całkowitą polityką fiskalną państwa, ale koszty prowadzenia tej działalności można znacznie obniżyć. Wszystko, co musisz wiedzieć, to jak sprawić, by koszty firmy działały na Twoją korzyść.

Mówiąc najprościej, koszty uzyskania przychodów to wszelkie wydatki poniesione przez firmę w celu osiągnięcia sukcesu, tj. w celu wygenerowania przychodów. Wydatki te zaliczamy do działalności firmy, a po ich odjęciu otrzymujemy dochód, czyli zarobioną kwotę. Możemy odliczyć część tych opłat od Twoich zeznań podatkowych każdego roku, gdy składasz podatki podatkowe. Użyjemy następujących przykładów:

 • Wydatki na materiały i wyposażenie biurowe
 • Środki przeznaczone na szkolenia pracowników
 • Koszty sprzątania
 • Remonty i konserwacja systemów i infrastruktury stanowisk pracy
 • Specyficzne formy działań marketingowych
 • Sprzęt, który jest wymagany do wykonywania pracy

Takich kategorii jest więcej, a odliczenia podatkowe pozwalają firmie działać bez ponoszenia zbędnych opłat czy z możliwością uzyskiwania zwrotu podatku za te nakłady finansowe.

Co można odliczyć od podatku 2021
Co można odliczyć od podatku 2021?

Jakie są koszty, które można odliczyć od podatku?

Wynajem i korzystanie przez firmę z usług zewnętrznych można odliczyć od podatku. Wyrażenie „outsourcing” odnosi się do zamówień firmy na niektóre usługi od dostawców zewnętrznych. Dzięki temu podatek może być odliczany od zleceń na usługi księgowe, usługi prawne, różnorodne usługi informatyczne, a nawet dostarczanie posiłków dla pracowników przez zewnętrzne firmy cateringowe. Płacimy za wszystkie te usługi, ale mamy możliwość uzyskania zwrotu pieniędzy. Kolejnym wydatkiem może być koszt dojazdu do pracy , inne formy działalności firmy (np. zjazdy, sympozja), a także pewne opłaty formalne, takie jak uzyskanie licencji czy prawa do korzystania z marki. Często pracodawca wydaje pieniądze bezpośrednio na swoich pracowników; nie tylko ich wynagrodzenia podlegają omawianym standardom, ale także ich szkolenia. Marketing reklamowy jest często zaliczany do tej grupy działań. Jednym z przykładów jest posiadanie dobrze zoptymalizowanej strony internetowej dla Twojej firmy. Wiele rozwiązań informatycznych stosowanych obecnie w biznesie także można odliczać od podatku.,

Jakie koszty można odliczyć od podatku
Jakie koszty można odliczyć od podatku?

Optymalizacja podatkowa – co to jest i jakie są jej korzyści?

Optymalizacja podatkowa jest porównywalna z optymalizacją komputerową, ponieważ sprawia, że sprzęt działa szybciej po optymalizacji. To samo można powiedzieć o temacie kosztów biznesowych: możemy sprawić, że nasza organizacja poniesie mniej lub w ogóle nie poniesie żadnych opłat. Oczywiście zaoszczędzone pieniądze pozostają w naszej firmie, co skutkuje poprawą wyników finansowych.

Zmienia się polski system podatkowy, a odpowiedź na pytanie „co można odliczyć od VAT” również może ulec zmianie. W rezultacie informacje okazują się kluczowe. Na przykład Biuletyny Informacji Publicznej informują, co można odliczyć od podatku dla jednoosobowej działalności gospodarczej lub większej firmy. Zasada jest następująca: zawsze powinniśmy dążyć do generowania naszych dochodów (różnicy między przychodami a kosztami ich uzyskania) za pomocą narzędzi i na drogach, które pozwolą na ich zaliczenie do kosztów, tj. do grupy działań, urządzeń, systemów i innych pozycji, które będziemy mogli wrzucić w koszty.

Jakie są korzyści z optymalizacji podatkowej? Po prostu możesz zwiększyć ilość pieniędzy dostępnych dla firmy. Musimy zagwarantować, że każdy wydatek podlegający odliczeniu od podatku jest udokumentowany akceptowalnym dokumentem, który posłuży jako podstawa do odliczenia podatku. W zdecydowanej większości przypadków akceptowane są zwykłe faktury VAT. Koszty w jednoosobowej firmie (jest to wyjątek) są również związane z warunkami prowadzenia działalności gospodarczej, którą może być na przykład nasze mieszkanie. Powyższy pomysł dotyczy utrzymania takiego miejsca (mediów) i jego wyposażenia – oszczędności mogą być niezwykle korzystne.

Optymalizacja podatkowa - co to jest
Optymalizacja podatkowa – co to jest?

Co możemy odliczyć od podatku w naszej firmie?

Co z więc możemy zrobić, aby poprawić sytuację naszej firmy? Czy rozważałeś uwzględnienie kosztów pracowników sprzątających biuro i materiałów chemicznych, które to umożliwiają? Czasami możemy w ten sposób zarobić dużo pieniędzy. Podobnie, wszystkie akcesoria techniczne i systemy, które pomagają Twojej organizacji w jej działaniu, są nierozerwalnym elementem biura i jego działalności. Dystrybutory wody, a nawet małe kuchnie z zapasami są dostępne w większości biur; obniżmy również koszty naszej działalności również w tym obszarze. Prawo to ma zastosowanie do wszystkich form komunikacji; nawet banki i firmy telekomunikacyjne wysyłają specjalne oferty do przedsiębiorstw. Studiujemy przez całe życie i chcemy podnosić kwalifikacje naszych pracowników; temu celowi służą kursy i szkolenia; podnieśmy stopień profesjonalizmu naszej firmy za darmo.

Czy jest jeszcze coś, co można „wrzucić” w koszty? Wiele zawodów wymaga użycia specjalistycznych rękawic, kasku i innych ubrań. Innym podejściem do oszczędzania pieniędzy na VAT jest noszenie odzieży roboczej. Znajdziemy wiele podobnych przykładów wśród wszystkich rzeczy potrzebnych do generowania pieniędzy, czyli działania firmy, z których najważniejszym jest samochód firmowy. W rezultacie, po wdrożeniu planu samochodowego, który może być zapewniony nawet przez sprzedawców samochodów, niezbędne koszty prowadzenia działalności gospodarczej dramatycznie się zmniejszają (leasing).

W większości przypadków musisz uzyskać od sprzedawcy odpowiedni dokument poświadczający wydatki, aby zakup stał się kosztem.

Należą do nich:

 • Faktura
 • Rachunki
 • Bilety na trasy dłuższe niż 50 kilometrów, na których sprzedawca ma m.in. NIP
 • Dowód zapłaty za przejazd autostradą,
 • Dowody wysyłki,
 • Kontrakty i rachunki kontraktowe to dwie różne rzeczy.
 • Dowód wewnętrzny, sporządzony przez biuro rachunkowe lub samodzielnie, służy do udokumentowania wydatku w szczególnych okolicznościach (m.in. ulgi z tytułu podróży służbowych, wahania kursów walut).
Co możemy odliczyć od podatku w naszej firmie
Co możemy odliczyć od podatku w naszej firmie?

Odliczenia od podatku w działalności gospodarczej i ich ograniczenia

Każdy rok podatkowy wiąże się z nowym zestawem wyzwań, ale odliczenie kosztów zawsze będzie wymagało dostarczenia dokumentacji uzupełniającej (np. faktur). Dział księgowości lub specjaliści zatrudnieni do tego obowiązku są zwykle odpowiedzialni za odliczenie kosztów podatkowych. Każdy przedsiębiorca, który wybiera skalę podatkową lub działa liniowo, opiera się na największych dostępnych wydatkach podlegających odliczeniu od podatku. Rosnące koszty firmy zmniejszają podstawę opodatkowania stosowaną do obliczania podatku dochodowego. Ponadto wydatek podlegający odliczeniu od podatku często pozwala również na odliczenie podatku VAT. W rezultacie warto stworzyć jak najwięcej! Koszt korporacyjny to wydatek ponoszony w celu generowania przychodów z działalności gospodarczej lub ochrony (zabezpieczenia) źródła tego dochodu. Obowiązkiem właściciela firmy jest wykazanie urzędowi skarbowemu, że określony wydatek jest związany z działalnością gospodarczą.

Jeśli chodzi o rozważanie wydatków jako kosztów, zdrowy rozsądek powinien być głównym przewodnikiem. Niestety trzeba też zdawać sobie sprawę z ograniczeń, które czasami uniemożliwiają zaliczenie wydatków do kosztów firmowych. Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych zawiera wykaz wydatków, które z definicji nie są kosztami podlegającymi odliczeniu od podatku, nawet jeśli w ocenie podatnika spełniają kryteria kosztowe. Przed wprowadzeniem wydatku do podatkowej księgi przychodów i rozchodów upewnij się, że nie ma go na tej liście. Włączenie wydatku do kosztów firmy jest podatne na interpretację w ramach tej definicji kosztu firmy. Niestety, tylko dlatego, że uważasz, że wydatek można odliczyć od podatku, nie gwarantuje, że urzędnicy zgodzą się z tobą. Możesz zostać poproszony o udowodnienie, że wydatki spełniają te wymagania podczas audytu podatkowego. Dokonywanie przemyślanych i udokumentowanych zakupów jest niezbędne do generowania kosztów korporacyjnych.

Jak widać, istnieje wiele opcji. Nic jednak nie zastąpi dobrej orientacji rynkowej i zrozumienia prawnego; jeśli nasza firma się rozwinie, możemy nawet chcieć zatrudnić pełnoetatowego specjalistę w zakresie kosztów prowadzenia działalności gospodarczej i tego, od czego można odliczyć podatek VAT. Jest to norma w dużych organizacjach i istnieją specyficzne komórki, które zajmują się całkowicie tymi problemami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *