Praca z orzeczeniem o niepełnosprawności

Zaświadczenie o stopniu upośledzenia jest oficjalnym potwierdzeniem statusu osoby niepełnosprawnej w Polsce. Jest to wyrok instytucjonalny z mocą prawną, który jest przyznawany osobom, które osiągnęły wiek 16 lat. Orzeczenie o niepełnosprawności jest dostępne dla każdego, kto ma ciało, które nie działa prawidłowo. Osoby niepełnosprawne nie są wykluczone z rynku pracy. W tym artykule dowiesz się, jakie są ich przywileje i zasady ich zatrudniania.

  • Osoba z orzeczonym stopniem niepełnosprawności jest w stanie wykonywać pracę zarobkową w określonych warunkach. Jakich?
  • Przeczytaj, jak stopień niepełnosprawności wpływa na sposób zatrudnienia.
  • Napiszemy, jakie obowiązki ma pracodawca zatrudniający osoby niepełnosprawne.
  • Sprawdzisz, jakie są korzyści z zatrudniania niepełnosprawnych.
  • Czy wiesz, jak wygląda czas pracy niepełnosprawnego? Dziś się tego dowiesz.
Praca z orzeczeniem o niepełnosprawności
Praca z orzeczeniem o niepełnosprawności

Praca z orzeczeniem o niepełnosprawności – czy niepełnosprawny może pracować?

Świadectwo niepełnosprawności to dokument, który nie tylko poświadcza poziom sprawności fizycznej danej osoby, ale także stopień niepełnosprawności i prawa, które się z tym wiążą. Innymi słowy, orzeczenie o niepełnosprawności porządkuje funkcjonowanie życia osób niepełnosprawnych w przestrzeni publicznej i obywatelskiej. Z perspektywy osób niepełnosprawnych pojawia się zasadnicza obawa: czy można pracować z orzeczeniem o niepełnosprawności?

Pamiętajmy, że posiadanie stopnia niepełnosprawności nie dyskwalifikuje nas automatycznie z rynku pracy, a więc nie jest podstawą do uzyskania emerytury. ZUS jest organem odpowiedzialnym za orzekanie, wydawanie i wypłacanie świadczeń z tytułu niepełnosprawności.

Rozważając temat niepełnosprawności w społeczeństwie, nie można pominąć faktu, że orzeczenie o niepełnosprawności jest formalną podstawą organizacji życia z punktu widzenia dochodów dla znacznej części osób z upośledzeniem. Obecnie rozwijanie akceptowalnych warunków zatrudnienia osób niepełnosprawnych jest głównym celem w dziedzinie aktywizacji zawodowej i społecznej. Osoby niepełnosprawne są coraz częściej brane pod uwagę, aby zagwarantować, że stworzyły warunki do aktywnego zaangażowania w życie zawodowe i że są w stanie zmaksymalizować swój potencjał, aby poprawić siebie i organizację, w której pracują. Pracodawcy chętniej zatrudniają osoby niepełnosprawne, ponieważ często są to kompetentni, dobrze wykształceni i sumienni pracownicy, a pracodawca może polegać na wsparciu instytucjonalnym, aby je zatrudnić.

Stereotypy dotyczące tego, jak osoby z upośledzeniem radzą sobie w miejscu pracy, powoli, ale systematycznie zanikają. Praca z orzeczeniem o niepełnosprawności nie jest już niczym niezwykłym, ale raczej wartościowym przedsięwzięciem dla firmy, które obejmuje powszechnie uznaną społeczną odpowiedzialność biznesu. Podejmowane są procedury adaptacyjne, które wiążą się z dostosowaniem poszczególnych stanowisk pracy, czasu pracy, rodzajów stanowisk i zakresu obowiązków do osób niepełnosprawnych, w oparciu o szczegółową procedurę ekspertyzy opartą na studium przypadku. Kilka instytucji, takich jak urzędy pracy i centra zarządzania zasobami ludzkimi, z powodzeniem zintegrowało osoby niepełnosprawne ze strukturami pracowniczymi, które przynosi korzyści obu stronom.

czy niepełnosprawny może pracować
Czy niepełnosprawny może pracować?

Praca dla osób z orzeczeniem o niepełnosprawności – zalety dla pracodawcy

Jaki jest cel zaświadczenia o niepełnosprawności pracodawcy? Zatrudnianie osób niepełnosprawnych ma szereg zalet, m.in. rządowe dofinansowanie wyposażenia miejsca pracy osoby niepełnosprawnej oraz dofinansowanie wynagrodzenia. Zwrot kosztów utrzymania pracownika niepełnosprawnego dotyczy również płatności ZUS, a PFRON może zwrócić koszty szkolenia personelu posiadającego orzeczenie o niepełnosprawności na wniosek pracodawcy.

Pracodawcy, którzy zatrudniają osoby niepełnosprawne, są uprawnieni do comiesięcznej dotacji z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, o ile ich pracownicy są wymienieni w rejestracji zatrudnionych osób niepełnosprawnych PFRON. Do dofinansowania kwalifikuje się:

  • Każdy pracodawca, który zatrudnia pracownika niepełnosprawnego.
  • Pracodawca, który jest właścicielem i operatorem zakładu pracy chronionej.
  • Pracodawcy, którzy zatrudniają co najmniej 25 pracowników zatrudnionych w pełnym wymiarze godzin i których wskaźnik zatrudnienia niepełnosprawnych jest na poziomie co najmniej 6%.
  • Pracodawca, który wpłacił wszystkie swoje składki na rzecz Funduszu w terminie.

Dotacja nie jest przewidziana na zatrudnienie osoby niepełnosprawnej, jeżeli spełnione są następujące warunki:

  • Osoby niepełnosprawne są zatrudnione na podstawie umów cywilnoprawnych (np. umowa o dzieło, umowa zlecenie).
  • Posiadanie niewielkiego lub umiarkowanego upośledzenia oraz prawnie uznanego prawa do emerytury.
  • Zatrudnienie jest w sposób umożliwiający przeznaczenie środków publicznych na wypłatę ich wynagrodzeń.

Gdy pracownik niepełnosprawny jest zatrudniony na podstawie umowy o pracę, jego wynagrodzenie jest współfinansowane. Wysokość miesięcznego dofinansowania pracownika niepełnosprawnego zależy od następujących czynników:

  • Godziny pracy pracownika niepełnosprawnego (dotacja jest proporcjonalna do czasu pracy).
  • Stopnia, w jakim pracownik jest niepełnosprawny (im wyższy stopień niepełnosprawności, tym wyższa kwota dofinansowania).
  • Specyficznych dolegliwości pracownika (kwota dofinansowania wzrasta o 40 proc. najniższego wynagrodzenia w przypadku osób niepełnosprawnych, u których orzeczonym zostały choroby psychiczne, upośledzenie umysłowe itp.).
  • Rodzaj pracodawcy, który zatrudnia osoby niepełnosprawne (zakłady pracy chronionej otrzymują wyższe finansowanie niż przedsiębiorstwa z otwartego rynku pracy).
Praca dla osób z orzeczeniem o niepełnosprawności
Praca dla osób z orzeczeniem o niepełnosprawności

Jakie są stopnie niepełnosprawności?

Istnieją trzy różne stopnie niepełnosprawności:

Niepełnosprawność znaczna – osoba z upośledzoną sprawnością ciała, niezdolna do pracy lub zdolna do pracy tylko w chronionych warunkach pracy i wymagająca, w celu wykonywania zadań społecznych, stałej lub długoterminowej opieki i pomocy od innych w połączeniu z niezdolnością do swobodnego.

Stopień umiarkowany – osoba z umiarkowanym stopniem upośledzenia jest niezdolna do pracy lub może pracować tylko w chronionych warunkach pracy, wymaga tymczasowej lub częściowej pomocy od innych w celu wykonywania zadań społecznych.

Stopień lekki niepełnosprawności – osoba z obniżoną sprawnością ciała, skutkującą znacznym zmniejszeniem zdolności do wykonywania pracy, w porównaniu do osoby o podobnych kwalifikacjach zawodowych i pełnej sprawności umysłowej i fizycznej, ma lekki stopień niepełnosprawności.

O tym, jakie są stopnie niepełnosprawności, możesz przeczytać w innym naszym wpisie na blogu.

Od jakiego stopnia 7 godzin pracy dla niepełnosprawnych?

Osoba niepełnosprawna może pracować, jeżeli uzyskała zezwolenie na pracę od lekarza medycyny pracy, a praca na określonym stanowisku jest zgodna z wytycznymi zawartymi w decyzji lekarza orzecznika.

Orzeczenie wydane przez powiatowy lub wojewódzki zespół orzekający o niepełnosprawności, lub orzeczenie lekarza orzecznika ZUS stanowi podstawę do zidentyfikowania osoby jako niepełnosprawnej. Zatrudnienie osoby niepełnosprawnej wiąże się z szeregiem ograniczeń, których przedsiębiorca musi przestrzegać. W przypadku zatrudnienia osoby niepełnosprawnej czas pracy jest następujący:

Osoba niepełnosprawna może pracować tylko przez 8 godzin dziennie i 40 godzin tygodniowo. Osoba z umiarkowaną lub ciężką niepełnosprawnością nie może pracować więcej niż 7 godzin dziennie i 35 godzin tygodniowo.

Osoby niepełnosprawne nie mogą pracować w nocy ani w godzinach nadliczbowych i mają prawo zrobić sobie przerwę w pracy, aby poprawić swoją gimnastykę lub się zrelaksować. 15 minut przerwy jest wliczone w czas pracy.

Zasady dotyczące czasu pracy nie mają wpływu na wysokość wynagrodzenia wypłacanego w miesięcznej stałej kwocie. Godziny pracy osób niepełnosprawnych, a także ograniczenie pracy w porze nocnej i nadliczbowej, nie mają zastosowania w następujących okolicznościach:

Dla tych, którzy pracują w branży ochroniarskiej i ochroniarskiej.

Gdy lekarz przeprowadzający badania profilaktyczne pracowników lub, w przypadku ich braku, lekarz opiekujący się tą osobą wyraża na to zgodę na wniosek osoby zatrudnionej.

Od jakiego stopnia 7 godzin pracy dla niepełnosprawnych
Od jakiego stopnia 7 godzin pracy dla niepełnosprawnych?

Praca dla niepełnosprawnych – jaki urlop przysługuje niepełnosprawnym?

Osoba ze znacznym lub umiarkowanym upośledzeniem ma prawo do dodatkowych 10 dni roboczych corocznego urlopu w każdym roku kalendarzowym. Po dziesięciu latach pracy i zakwalifikowaniu się jako jeden z tych stopni niepełnosprawności osoba ma prawo do pierwszego urlopu uzupełniającego.

Osoba, która jest uprawniona do urlopu rocznego powyżej 26 dni roboczych lub urlopu dodatkowego na podstawie odrębnych przepisów. Jeżeli czas trwania urlopu przekracza 10 dni roboczych – nie jest uprawniona do tego urlopu.

Osoby niepełnosprawne muszą przestrzegać tych samych zasad, co wszyscy inni, jeśli chodzi o znalezienie pracy. Ustawa o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych, a także Kodeks pracy w przypadku innych pracowników, są podstawowymi aktami prawnymi. Regulują one prawa i obowiązki pracodawcy i pracownika w tym zakresie.

Podsumowując, praca z orzeczeniem o niepełnosprawności staje się coraz bardziej powszechna. Pracownicy z certyfikowanym stopniem niepełnosprawności stają się coraz bardziej pożądaną grupą pracowników na rynku pracy. Nie tylko ze względu na bezpośrednie korzyści, jakie płyną do pracodawcy z ich zatrudnienia. Także dlatego, że często mają większe kompetencje niż osoby w pełni sprawne. Ta dramatyczna zmiana w społecznym postrzeganiu osób niepełnosprawnych na polskim rynku pracy spowodowała wzrost zatrudnienia w krajowych przedsiębiorstwach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *